牛津上海版(深圳用)小学英语六年级上册期中模拟试卷(1)
年级: 学科: 类型:期中考试 来源:91题库
一、音标题(共2小题)
例如: (cream) mouse Do you like ice cream?
二、单选题(共9小题)
— ________________
三、单词拼写(词汇运用)(共4小题)
四、语法填空(共5小题)
五、选词填空(词汇运用)(共1小题)
A. went swimming B. summer holiday C. play sport D. flying kite E. a little |
— Because they eat much unhealthy food and do not very often.
— That's not healthy. We can eat sweet food.
— It was very hot. I with my father at the beach.
— It was fun.
— He liked with his mother in the park.
六、情景交际(共1小题)
A. In the kitchen.
B. Tall and fat.
C. Yes, I do.
D. Eight years old.
E. Four legs.
七、连词成句(共3小题)
?
.
?
.
?
.
八、阅读理解(共2小题)
From Monday to Friday, the Chens are very busy.
Mr. Chen is an engineer in a company. He works from 8:00 am to 5:00 pm.
Mrs. Chen works in a library in a town. She drives her car to work. On the way to work, she leaves her little son with a baby—sitter. Her daughter goes to school on a school bus. She gets home at 4:30 pm.
At 4:00, Mrs. Chen comes home from work with her son.
The Chens usually eat dinner at 8:00 pm. After dinner, the girl does her homework and Mrs. Chen washes the dishes. Mr. Chen sometimes works at home. 10:30 pm is bedtime for the Chens.
Mr Wang is from Tonghua. He is on holiday in the USA now. He wants to buy something for his wife and daughter. His American friend, John, goes with him to War-Mart, a big supermarket.
Mr Wang: How much is the skirt? I can't see the price.
John: It's here, 49 dollars.
Mr Wang: 49 dollars? How much is that in RMB? Let me see... It's about 400 yuan! It's too expensive (贵的)!
John: Do you think so?
Mr Wang: Yes, of course. OK. Forget it. How much is the handbag?
John: Look! It's 98 dollars.
Mr Wang: No, no. It's too expensive, too. How much is the chocolate?
John: Let me have a look. It's 2 dollars 99 cents.
Mr Wang: For a big box of chocolate? That's cheap. OK, I'll take 4 boxes of chocolate.